Nauka górą! Wybierz swój kierunek studiów. Rekrutacja na studia już w czerwcu 2024

Inżynieria materiałowa

Rodzaje studiów na kierunku Inżynieria materiałowa:

Studia I stopnia (inżynierskie)
- stacjonarne - 7 semestrów
- niestacjonarne - 8 semestrów

Studia II stopnia (magisterskie)
- stacjonarne - 3 semestry
- niestacjonarne - 4 semestry

Studia stacjonarne
(dawniej tzw. "dzienne") są nieodpłatne. Studia niestacjonarne (zaoczne) są odpłatne, opłata za semestr w roku akademickim 2023/2024 wynosi 2500zł. Zajęcia na studiach niestacjonarnych odbywają się w soboty i w niedziele, w każdym semestrze realizowanych jest 9 dwudniowych zjazdów.

Plany studiów dla specjalności na studiach I stopnia:

- Badania materiałowe w kontroli jakości

- Recykling i materiały zrównoważonego rozwoju

Plan studiów II stopnia:

- Inżynieria materiałowa studia II stopnia

Inżynieria materiałowa jest interdyscyplinarną dziedziną obejmującą projektowanie, wytwarzanie i badanie nowych materiałów. Pozwala zrozumieć strukturę, właściwości i zachowanie materiałów w warunkach pracy. W obszarze zainteresowań inżynierii materiałowej znajdują się głównie ciała stałe, w tym m.in. metale, stopy, materiały ceramiczne, tworzywa sztuczne, czy różnego rodzaju kompozyty, jak również procesy wytwarzania czy przetwarzania tych materiałów. 

Specjalność „badania materiałowe w kontroli jakości” została utworzona w wyniku wieloletniej współpracy z zakładami przemysłowymi z myślą o przyszłych pracownikach, którzy w tych jednostkach będą kontrolowali nie tylko jakość finalnego produktu, ale również cały cykl technologiczny od zakupu surowców, poprzez ich obróbkę i przetwórstwo po problemy związane z ewentualnymi reklamacjami. Poznanie „natury” materiałów pozwala na kontrolę procesu produkcyjnego wraz z nadzorem nad jakością poszczególnych operacji technologicznych,  jak również daje wiedzę o możliwości wystąpienia wad materiałowych i poznaniu możliwości ich uniknięcia. Absolwent kierunku będzie miał wiedzę nie tylko z zakresu defektoskopii, ale przede wszystkim umiejętności wskazania przyczyny powstania wad wyrobu i zaproponowania ich wyeliminowania z procesu produkcyjnego. Kilkudziesięcioletnie doświadczenie we współpracy z laboratoriami kontroli jakości i poznanie potrzeb zakładów przemysłowych w tym obszarze pozwoliło zebrać zespół naukowców z trzech Wydziałów Uczelni, którzy zajmują się specjalistycznymi dziedzinami wiedzy o materiałach, metrologii, metod analitycznych, a także systemach kontroli jakości, certyfikacji wyrobów oraz audytu wewnętrznego. Jest to w skali interdyscyplinarności kierunek wyjątkowy w skali kraju. Nowa specjalność skierowana jest nie tylko do absolwentów wszystkich szkół średnich, ale również do pracowników laboratoriów kontroli jakości jak i technologów, którzy chcieliby podnieść swoje kwalifikacje.

im.webp
Studia na kierunku inżynieria materiałowa organizowane są w sposób umożliwiający studentom zdobywanie doświadczenia zawodowego już w czasie studiów. Na studiach I stopnia zajęcia na uczelni realizowane są w 2-3 dni, w pozostałe dni studenci mogą realizować własne cele naukowe czy zawodowe, tj. pracować, realizować praktyki, czy staże. Na studiach II stopnia zajęcia odbywają się popołudniami, co umożliwia naszym studentom pogodzenie pracy z nieodpłatnymi studiami. Aby ułatwić studentom odnalezienie się na rynku pracy opiekunowie praktyk pomagają im znaleźć płatne staże w firmach współpracujących z uczelnią. 

Absolwenci kierunku zdobywają wiedzę z zakresu technologii i przetwórstwa materiałów w tym tworzyw sztucznych, metali, kompozytów, materiałów ceramicznych, umożliwiającą zatrudnienie m.in. w firmach produkujących komponenty dla motoryzacji, materiały budowlane, opakowania, materiały dla sektora energetycznego, jak również kompozyty dla lotnictwa. 


Na Śląsku działa najprężniejsza w Polsce Specjalna Strefa Ekonomiczna, skupiająca inwestorów branży motoryzacyjnej, lotniczej, chemicznej, tworzyw sztucznych, metalowej i innych. Przedsiębiorstwa ulokowane w otoczeniu Akademii Techniczno- Humanistycznej w Bielsku- Białej chętnie zatrudniają studentów i absolwentów inżynierii materiałowej. Przedsiębiorstwa te udzielając uczelni rekomendacji, cenią sobie dotychczasową skuteczną współpracę naukowo- badawczą, dobrą bazę dydaktyczną, cenne wyposażenie aparaturowe oraz bliskość geograficzną ośrodka. Oferują jednocześnie możliwość realizacji atrakcyjnych praktyk.


Kwalifikacje absolwenta: Dysponuje umiejętnościami w zakresie wykorzystywania wiedzy w pracy, a także zarządzania i kierowania zespołami ludzkimi w przedsiębiorstwach związanych z szeroko pojętą inżynierią materiałową, prowadzenia prac badawczych i laboratoryjnych przydatnych we współczesnej inżynierii materiałowej w zakresie technologii produkcji materiałów oraz analiz fizykochemicznych nowoczesnych materiałów, stosowania podstawowych technologii informatycznych w zakresie pozyskiwania, przetwarzania i prezentacji danych; korzystania z fachowej literatury i innych źródeł informacji, w tym w językach obcych.

Możliwości stypendialne:

Studenci kierunku inżynieria materiałowa mogą ubiegać się m.in. o następujące stypendia:
- stypendium za najlepsze wyniki w nauce
- stypendium socjalne
- stypendium Ministra Edukacji i Nauki


Rejestracja elektroniczna na studia odbywa się drogą elektroniczną irk.ath.bielsko.pl , szczegółowe informacje o terminach i warunkach rekrutacji znajdują się w serwisie www.rekrutacja.ath.bielsko.pl

©2023 WIMBiŚ. Wszystkie prawa zastrzeżone. 

Zapisano